Przychodzi taki moment, że nasza pociecha wyrasta z łóżeczka i trzeba zrobić mu pokój od nowa. W pewnym wieku około 2-3 lat zaczyna iść w ślady rodziców. To oni są dla niego ideałem. Chłopcy pragną być najczęściej jak ich ojcowie, a dziewczynki jak ich matki. W efekcie tego ich pierwsze zainteresowania pokrywają się zwykle z pasjami i zajęciami rodziców. Jeżeli tata uwielbia grzebać w pod maską auta, to jego dziecko również się tym zaciekawi. Zwykle zawód wykonywany przez rodziców jest także fascynujący dla dziecka, więc maluchy bawią się odtwarzając role swoich opiekunów. Nie trwa to w nieskończoność. Po jakimś czasie znajduje własne hobby, niezależne od zainteresowań rodziców, zwłaszcza gdy nadchodzi okres dorastania demonstruje swoją autonomię, która również wyraża się w aranżacji pokoju.

Wystrój pokoju małego stróża prawa i strażaka
Dziecko zaciekawione zawodem policjanta z ochotą będzie bawić się w pokoju zaaranżowanym w stylu stróża prawa. Może być to pokój małego szeryfa lub policjanta. Jego częścią będzie łóżko przypominające samochód policyjny, a także dywan obrazujący policjantów i złodziei lub ulicę otoczoną domami ze znakami drogowymi. Na ścianie nieodzowne nalepki ścienne, które mogą przedstawiać policyjny radiowóz, sylwetki stróżów prawa, czy sygnalizację świetlną. Pokój małego strażaka można wyposażyć w łóżko w kształcie wozu strażackiego. Dla rodzeństwa dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, wyposażone w drabinkę imitującą tą w strażackim wozie.

Wyposażenie pokoju małego wielbiciela zwierząt
Świat przyrody, a szczególnie zwierzęta ciekawi dzieci. Warto rozwijać w nich to zainteresowanie i zorganizować dla nich wnętrze pokoju w którym towarzyszyć mu będą różne gatunki zwierząt, w postaci nalepek na ścianach, dywanów, zasłon, czy też pościeli. Pokój dziecka zaaranżowany w stylu surwiwalowym może być źródłem rozwijania kreatywności i zabawy w wyśmienite przygody. Częścią takiego pokoju może być namiot, który stworzy dziecku klimat przygody. Można wykorzystać również drabinki i liny. Nie może zabraknąć także lornetki, przez którą dziecko wypatrywać będzie zwierzęcych mieszkańców lasów. Niezbędne będą także pluszaki, imitujące rozmaite gatunki zwierząt, które także staną się częścią wystroju i zabawy malucha. Elementem takiego pokoju może być także hamak, zamocowany między dwoma ścianami.

W rzeczywistości najlepszy pokój dla dziecka to taki, który pozwoli mu się stworzyć we własnym zakresie. Ważne by stworzyć dziecku również miejsce na ekspresję, w postaci tablicy na której będzie mogło malować kredą. Wspólne wybieranie gadżetów do pokoju może być świetną zabawą. Aranżowanie pokoju oraz późniejsze zakupy w sklepie meblowym to może być piękne wspomnienie. Jeśli jest się wystarczająco kreatywnym, a do tego ma się dryg konstruktorski, pewne przedmioty można zbudować we własnym zakresie. Niezwykle powszechne stało się tworzenie wspólnie z dziećmi projektów pluszaków, które następnie są w szczegółach odwzorowywane, niezależnie od proporcji. Taka przytulanka będzie z pewnością najważniejszym elementem w pokoju, z którym dziecko nie będzie chciało się rozdzielać. Pokój dla maluszka i jego aranżacja jest ważna, ale nawet najpiękniejszy nie zrekompensuje braku wspólnej zabawy i przebywania w nim wraz z rodzicami.