Rolą fizjoterapeuty jest ocena i zarządzanie dziećmi i młodymi ludźmi z zaburzeniami ruchowymi, niepełnosprawnością lub chorobą. Celem fizjoterapeuty jest pomoc dziecku w osiągnięciu pełnego potencjału poprzez zapewnienie fizycznej interwencji, porady i wsparcia.

Fizjoterapeuci dążą do poprawy jakości życia dzieci i młodzieży poprzez promowanie niezależności oraz zachęcanie do sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia. Warto również wspomnieć o tym, że fizjoterapeuci pracują w ścisłej współpracy z dzieckiem i jego rodziną, edukacją, pracą społeczną, innymi pracownikami służby zdrowia. Wspólnie ponoszą odpowiedzialność za zaspokajanie potrzeb dzieci. Fizjoterapeuci pracują w szpitalach, klinikach, żłobkach, szkołach, w domu i we wszystkich innych lokalizacjach, w zależności od potrzeb dziecka. Fizjoterapia dziecięca w Polsce jest na wysokim poziomie – co z całą pewnością jest ogromną zaletą.

Fizjoterapeuci promują zdrowie i dobre samopoczucie dzieci oraz posiadają dodatkową wiedzę i doświadczenie w zakresie rozwoju dziecka i niepełnosprawności w dzieciństwie. Leczenie opiera się na ocenie potrzeb dziecka i stworzeniu indywidualnego programu leczenia. Podczas oceny terapeuta zadaje ci kilka pytań dotyczących twojego dziecka, jego rozwoju i twoich aktualnych obaw. Następnie terapeuta przeprowadzi badanie fizykalne, często obserwując, jak dziecko się bawi i porusza. Na tej podstawie Twój terapeuta przeanalizuje wyniki oceny oraz zalecenia i plan. Zdrowie dzieci jest najważniejsze.

Większość ludzi na ogół ma pojęcie, co fizjoterapia może zrobić dla dorosłych – pomóc osobom z trudnościami ruchowymi. Może to obejmować pomoc osobom po urazach, takich jak nadwyrężenie ścięgna podkolanowego, zwinięte kostki; pomoc ludziom, którzy mają bolesne kolana, ramiona, plecy, szyje; i pomagając ludziom nauczyć się poruszać ponownie po operacji lub urazie neurologicznym, takim jak udar lub uszkodzenie mózgu. Ale niewiele osób wie, co fizjoterapia może zrobić dla dziecka. Dzieci są zbudowane inaczej niż osoby dorosłe, a także inaczej odczuwają ból. Fizjoterapeuci pediatryczni są ekspertami w dziedzinie rozwoju dziecka, szczególnie w odniesieniu do rozwoju ruchu. Ruch jest bardzo ważnym aspektem rozwoju dla niemowląt i dzieci. Ruch pozwala niemowlętom i dzieciom poznawać ich ciała i sposób ich pracy, a także otoczenie i wszystkie rzeczy w ich świecie – możliwość łatwego i skutecznego przemieszczania się jest niezbędna do nauki i rozwoju.

Fizjoterapeuci pediatryczni posiadają umiejętności eksperckie w zakresie oceny, identyfikacji i diagnozy oraz leczenia trudności w rozwoju dziecka i poruszania się. Programy leczenia mają na celu optymalizację zdrowia, samopoczucia i zdolności każdego dziecka, aby umożliwić mu poruszanie się i uczestnictwo w codziennych czynnościach, takich jak zabawa, nauka, chodzenie do szkoły oraz bycie częścią rodziny i społeczności. Fizjoterapeuci muszą odznaczać się takimi cechami, jak na przykład: trwałość, profesjonalizm oraz umiejętność komunikowania się.