11 mar Brak komentarzy admin Kategoria ,

Temat właściwego urządzenia pokoju dla dziecka zajmuje przyszłym rodzicom mnóstwo chwil. Ważne żeby pomyśleli o odpowiedniej funkcjonalności pomieszczenia, czyli rozstawieniu mebli i dobraniu takich, które będą użyteczne i przydadzą się maluchowi również gdy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Choć istnieją meble charakterystyczne tylko dla pokoju najmłodszego dziecka i ciężko je potem zaadaptować w przestrzeni, to komody, czy sofy przy łóżeczku malucha najlepiej dobrać z myślą o przyszłości, gdy łóżeczko ze szczebelkami zostanie zastąpione zwykłe łóżko dla dzieci.

Istotny jest wybór właściwego koloru ścian. Nie mamy ochoty przecież wielokrotnie go zmieniać, dlatego warto wybrać neutralne kolory pastelowe, które pasują do każdej aranżacji. Dodatkowo nie ma znaczenia czy na świat przyjdzie dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także łagodne żółcie w sam raz pasują do pokoju każdego dziecka. Maluchy rozwijają się w szybkim tempie i meble z okresu niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą odejść w kąt. Dobrze jest jednak zdecydować się na elementy przestrzeni, które będą zawsze odpowiednie. Szezlong z poduchami zlokalizowany w pokoju dziecka obok łóżeczka może pozostać elementem jego aranżacji. Kiedy maluch podrośnie będzie miało gdzie usadzić swoich przyjaciół np. podczas urządzania urodzin. Poza tym dobrze jest wybrać szafę przesuwną, która będzie mogła służyć dziecku kilka lat.

Elementem aranżacji, który łatwo można zastąpić są naklejki na ścianach. W obecnych czasach można kupić wodoodporne, które dodatkowo nie pozostawiają śladów, w różnych wzorach i rozmaitej kolorystyce. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a także pobudzają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju malucha powiesić też „ścianę myśli”, w postaci tablicy kredowej, na której dziecko będzie mogło rysować i bazgrać do woli, a gdy będzie starsze wykorzysta ją jako notatnik i przypomnienie o ważnych sprawach albo miejsce, gdzie notować będzie ulubione sentencje.

Ważną sprawą, kiedy dziecko wyrośnie z łóżeczka jest kupno większego łóżka. Jeśli nie ma się ograniczeń finansowych można rzecz jasna zdecydować się na niebanalne łóżka w kształcie autek czy pałaców. Niemniej jednak taki model posłuży dziecku kilka lat i szybko z niego wyrośnie. Jeśli chce się żeby łóżko posłużyło na dłużej, warto zdecydować się na standardowy, ponadczasowy wzór. Łóżko z drewna sprawdzi się zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być oryginalna narzuta na łóżko, np. z postaciami ulubionych filmów rysunkowych, czy komiksów. Starsze dziecko może zamienić taką narzutę, np. na taką z emblematem ukochanego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ukochanej kapeli. Niewielkie dodatki mogą całkowicie odmienić wnętrze bazujące na klasycznych, drewnianych meblach.

Ciekawym elementem zarówno dla młodszych jak i większych dzieci będzie tapeta 3 D, która pobudzać będzie wyobraźnię i tworzyć wnętrze. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość jej przemalowywania. Na podłogę najlepiej położyć dywan, na którym małe dziecko beztrosko będzie się bawić. Możemy zdecydować się na motywy baśniowe, godząc się z faktem, że w przyszłości dywan trzeba będzie komuś oddać lub postawić na desenie, które sprawdzą się również w pokoju starszego dziecka.