11 mar Brak komentarzy admin Kategoria , ,

Przyjście na świat dziecka to szczególny okres w życiu rodziców, który obfituje w mnóstwo radości, niemniej jednak i stresu. Część osób, już przed narodzeniem się dziecka mebluje pokój, przede wszystkim w trakcie trzeciego trymestru, choć są również tacy, którzy wierzą w przesądy, że nie powinno się nabywać mebelków przed narodzinami. Tak na prawdę nie istotne, którym typem rodzica jesteś, ważne abyś tak umeblował pokój dziecinny, żeby był on komfortowy i bezpieczny.

Noworodek większość czas przesypia, ponieważ właśnie sen stymuluje jego rozwój w znacznej mierze. Wypada zatem postarać się, aby dziecko łatwo usypiało oraz nie budziło się niewyspane. Jak uwidoczniają badania, dzieciaczki, które poprawniej śpią, prędzej się kształtują. Wobec tego sercem pokoiku dziecięcego powinno być łóżeczko. Na rynku istnieje okazały wybór tego rodzaju produktów, należałoby zdecydować się na wzornik, który ma certyfikaty bezpieczeństwa oraz sporządzony jest z nietoksycznych materiałów, które dodatkowo nie uczulają. Istotny jest także materac, tutaj nie można oszczędzać, kupując np. z drugiej ręki, dlatego że według badaczy dzieciaczki śpiące na starych oraz zużytych materacach nagminniej umierały z powodu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Z tej przyczyny najlepiej wybrać model materaca, który uniemożliwia uduszeniu się nawet w sytuacji, gdy dziecko obróci się na brzuszek. Wszystkie rodzicielki pragną, aby i dzieci miały jak najprzyjemniejszy sen, stad kupują bardzo dużo poduszek, kocyków oraz pościeli do łóżeczka, a to nie konieczne. Maleństwo powinno spać jedynie na materacu, bez zbytecznych dodatków, żeby zapobiec możliwości uduszenia się.

pomieszczenie dla noworodka ma obowiązek posiadać mebelki, warto wybrać tworzywa, które są przebadane oraz nie posiadają mocnych krawędzi, o jakie dziecko zdołałoby się uderzyć. Powinno się zdecydować się na meble konstruowane są dla noworodków, w skład jakich wchodzi komoda i komplet półek z głębokimi przegródkami. Nieodłącznym elementem wyposażenia tego pomieszczenia powinien być przewijak, jaki posiada zapobiegawcze barierki, które uniemożliwiają upadnięciu dziecka w sytuacji, gdy jego rodzicielka dosięga np. po pieluszkę. To zaledwie koszt w przypadku najprostszych modeli wynoszący jedynie około 200 zł. Należałoby również zadbać o przytulne oświetlenie. W tym miejscu najlepszą możliwością są bezpieczne żarówki, które posiadają atesty fotobiologiczne i nie wyniszczą delikatnego wzroku dzieciaczków. Jako, że pokoik powinien być przede wszystkim funkcjonalny nie można zapomnieć o miejscu dla matki, gdzie może siadać i w spokoju oraz ciszy nakarmić dzieciaczka. Sprawdzi się np. fotel uszak, jaki posiada szeroki podgłówek. W tym miejscu najlepiej nabyć wariant z niegłębokim siedzeniem.
W rzeczy samej nie bez znaczenia są także kolory ścian. Nie powinno się nabywać ciężkich intensywnych kolorów, które obciążają wzrok dziecka. Tutaj najlepszym rozwiązaniem są klasyczne biele, ecru oraz delikatne róże, zielenie oraz błękity. pokoik dziecka musi mieć też nawilżacz powietrza, zwłaszcza potrzebny jest zimą, kiedy nagrzewa się miejsce zamieszkania, co sprawia, ze powietrze jest suche. Zabawki dla niemowlaków nie są jeszcze tak potrzebne, nie można rozmieszczać ich w łóżeczka, o ile już decydujemy się na nie musimy zakupić takie modele dedykowane do konkretnego wieku.