10 paź Brak komentarzy admin Kategoria , ,

Coraz więcej dzieci jest dotkniętych problemem nadwagi. Niestety nadprogramowe kilogramy wywołują u najmłodszych liczne kompleksy i znacząco obniżają samoocenę. Dzieci te zazwyczaj są obiektem żartów i uszczypliwości rówieśników. Często są one odtrącone przez inne dzieci ze względu na swój wygląd i słabą ruchliwość.

Nadwaga u dzieci powoduje również liczne choroby przewlekłe, między innymi cukrzycę, nadczynność tarczycy oraz nadciśnienie. Schorzenia te zwykle towarzyszą im również w dorosłym życiu, często utrudniając normalne funkcjonowanie. Gdy dziecko boryka się ze zbyt wysoką wagą warto jak najszybciej rozpocząć odchudzanie i zmienić nawyki żywieniowe. W tym celu najlepiej udać się do poradni dietetycznej, gdzie mały pacjent w pierwszym kroku zostanie dokładnie przebadany pod kątem różnych chorób i zaburzeń hormonalnych. Przeprowadzona zostanie także dokładna analiza składu ciała. Takie badanie jest całkowicie bezbolesne i wykonywane przy pomocy nowoczesnej aparatury. Wyniki pozwalają określić ilość tłuszczu, wody i tkanki mięśniowej w organizmie.

Na kolejnym etapie zostanie zalecona indywidualnie dobrana dieta. Dietetyk dobierze jadłospis według zapotrzebowania energetycznego.Oczywiście codzienna dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, aby dostarczyć dziecku niezbędnych witamin i wartości odżywczych. Bardzo ważne jest również aby posiłki dostarczały odpowiednią ilość wapnia, które jest niezbędne dla wzrostu i rozwoju kości i zębów. Z diety należy wyeliminować produkty tłuste, bogate węglowodany i z dużą zawartością cukru. Nie należy pozwalać dziecku na picie soków i napojów gazowanych. Do jadłospisu należy wprowadzić produkty bogate w błonnik, który doskonale wspomaga proces trawienia, reguluje pracę układu pokarmowego i zapewnia uczucie sytości na bardzo długi czas. Nie można pozwalać dziecku na przeprowadzanie głodówki i eksperymenty dietetyczne. Długi okres głodówki bardzo osłabia koncentrację i może być powodem niebezpiecznych zasłabnięć i omdleń.

Oczywiście w parze w dobrze dobraną dietą powinna iść regularna aktywność fizyczna. Rodzaj aktywności należy dostosować do upodobań dziecka, mogą to być ćwiczenia ogólnorozwojowe, taniec, gra w piłkę nożną lub regularne zajęcia na basenie.Poradnie dietetyczną w swojej okolicy można bardzo szybko znaleźć poprzez wyszukiwarkę internetową. W okno wyszukiwania wystarczy wpisać krótkie i konkretne hasło, aby otrzymać sprecyzowane wyniki, na przykład dobry dietetyk w Gdyni lub poradnia dietetyczna Trójmiasto.W wynikach wyszukiwania pojawi się wiele placówek, które posiadają bardzo bogatą ofertę.Na wizytę warto umówić się ze sporym wyprzedzeniem, gdyż poradnie dietetyczne cieszą się stale rosnącą popularnością. Decydując się na wizytę w gabinecie prywatnym, należy mieć na uwadze fakt, iż taka wizyta może kosztować nawet kilkaset złotych. Wszystkie zlecone badania również należy wykonać odpłatnie.Na początku spotkania specjalista waży pacjenta i przeprowadza szczegółowy wywiad z rodzicami dziecka.