28 maj Brak komentarzy admin Kategoria

Ogród jest miejscem, gdzie można wypocząć wśród roślinności lub zorganizować przyjęcie ze znajomymi. Własny ogród to również wspaniały zakątek dla dzieci, dlatego warto zadbać o to, aby to miejsce było nie tylko atrakcyjne, ale również bezpieczne.

Odpowiedni dobór roślin

Rośliny to obowiązkowe elementy ogrodów, tych małych oraz dużych. Odpowiedni dobór gatunków sprawi, że zielony zakątek będzie miejscem klimatycznym, dekoracyjnym, ale też bezpiecznym. Niektóre rośliny zawierają szkodliwe związki, inne mogą mieć ostre ciernie oraz kolce. Takich niebezpiecznych okazów nie powinno się sadzić w miejscach, gdzie bawią się dzieci oraz przebywają zwierzęta domowe.

Bezpieczne rośliny

Do bezpiecznych roślin zalicza się wszystkie gatunki użytkowe, czyli warzywa oraz owoce. Świetnym rozwiązaniem jest posadzenie kilku krzaczków borówki amerykańskiej, paru kępek poziomek oraz truskawek. Dojrzałe i soczyste owoce będą latem znakomitą przekąską dla całej rodziny. Chcąc wprowadzić kolory do ogrodu, warto zainteresować się kwiatami jadalnymi — są to np. nagietki, nasturcje, stokrotki oraz bratki. Te rośliny są bezpieczne i wyglądają bardzo atrakcyjnie na rabatach. Wśród ozdobnych drzew i krzewów, które nie są trujące, wyróżnia się: klony, leszczyny, kasztanowce, sosny i jodły.

Niebezpieczne rośliny

Rośliny, których powinno się unikać w bezpiecznym ogrodzie to takie gatunki, które są trujące lub mogą powodować urazy ciała. Na pewno nie należy sadzić konwalii majowej. Jej czerwone jagody mogą być atrakcyjne dla dzieci, a zawierają bardzo trujące związki. Równie trujący jest cis, tulipan, hiacynt, piwonia, groszek pachnący oraz robinia akacjowa. Robinia zawiera trujące związki oraz ma pędy z ostrymi kolcami, podobnie jak róże, których również powinno się unikać w ogrodzie, w którym przebywają dzieci. Berberysy, irgi, rokitniki oraz świerki — rośliny nie są trujące, ale mają pędy cierniste, które mogą ranić skórę. Warto również pamiętać o regularnym koszeniu trawy i pieleniu chwastów — ogranicza to występowanie parzących pokrzyw oraz niebezpiecznych kleszczy.

Relaks w ogrodzie

Okres letni to najlepszy moment na relaks w ogrodzie i organizowanie przyjęć ze znajomymi lub z rodziną. W każdym ogrodzie powinno znajdować się atrakcyjne miejsce przeznaczone do biesiadowania. Najlepiej wybierać zakątek zaciszny, osłonięty od drogi i od sąsiadów. Wygodne meble ogrodowe oraz grill sprawią, że przebywanie w swoim zielonym zakątku będzie atrakcyjną przyjemnością dla wszystkich domowników.

Dobór mebli ogrodowych

Zestaw mebli ogrodowych może być dopasowany do stylu, w jakim został urządzony ogród, lub może pasować do elewacji budynku. Komplet mebli wypoczynkowych powinien być przede wszystkim wygodny, praktyczny i solidnie wykonany. Meble drewniane, metalowe, wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego — wybór jest ogromny, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Do zestawu warto dobrać parasol lub namiot — takie rozwiązanie pomoże osłonić się przed intensywnym słońcem i deszczem.

Miejsce na grilla

Grill w ogrodzie to podstawa udanego przyjęcia i spotkania rodzinnego. Grillować uwielbiają zarówno starsi, jak i młodsi właściciele ogrodów. Warto postawić na grill murowany z wędzarnią, który daje kucharzowi większe możliwości. Grill wygląda atrakcyjnie i designersko w każdym ogrodzie, a z jego pomocą udaje się przygotować wędzone, aromatyczne ryby, sery lub mięsa. Przed postawieniem ogrodowej wędzarni należy dokładnie przemyśleć jej lokalizację, grill powinien stać niedaleko miejsca do biesiadowania, ale unoszący się dym oraz ciepło nie powinno przeszkadzać uczestnikom imprezy.

Miejsce do zabawy dla dzieci

Bezpieczny ogród to miejsce do świetnej zabawy dla całej rodziny. Place zabaw, baseny, drewniane domki lub boisko do gry w piłkę — to idealny wybór do dużych i średnich ogrodów. W takim miejscu można stworzyć domowy park rozrywki, wystarczy wyznaczyć obszar, na którym postawi się wybrane atrakcje dla dzieci. Trawnik w tym obszarze powinien być odporny na deptanie i intensywnie użytkowanie, warto go regularnie kosić, aby zabawa była bezpieczna.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Budownictwo-Polskie.pl